به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد

منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چراغ سنسوردار چیست و چگونه نصب می شود

چراغ سنسوردار چیست و چگونه نصب می شود

 چراغ سنسوردار نسل جدیدی از تجهیزات روشنایی است که امروزه در بسیاری از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
این محصول در مصرف برق بسیار زیاد صرفه جویی می کند. تکنولوژی این چراغ ها به گونه ای است که تنها در مواقع ضروری روشن می شوند و پس از عبور افراد و خروج از زاویه دید سنسور، خود به خود خاموش می شود.

سنسور حرکتی دستگاهی است جهت کنترل سیستم روشنایی، برای مکان هایی مثل راه پله ها، پارکینگ ها و مکان هایی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند. این محصولات به صورت چراغ سقفی و چراغ دیواری سنسوردار قابل ارائه هستند.

چراغ سقفی سنسوردار از دو بخش کلی چراغ و سنسور تشکیل شده است. سنسور این چراغ ها توسط امواج مادون قرمز، در مقابل حرکت بدن و حرکت افراد از خود واکنش نشان می دهند. پس از روشن شدن چراغ، مادامی که فرد در زاویه دید سنسور باشد، چراغ روشن می ماند. پس از خروج فرد از محدوده و گذشت مدت زمانی که توسط تایمر تنظیم شده است چراغ خاموش می شود.

نکته مهم:نصب و تنظیم سنسور این چراغ ها بسیار مهم میباشد،ولوم تنظیم میزان روشنایی آن‌ها و زمان روشن بودن چراغ بسیار حساس است. در صورتی که به این تجهیزات ضربه و یا فشار وارد شود، دچار شکستگی می شوند و در نتیجه پتانسیومتر روی برد نیز دچار آسیب دیدگی می شود.

این چراغ ها در سه نوع ۱۴۰ درجه، ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه در بازار موجودند. که نوع ۱۴۰ درجه آن به صورت توکار و نصب در قوطی کلید به کار می رود. نوع ۱۸۰ درجه برای نصب بر روی دیوار و نوع ۳۶۰ درجه برای نصب در سقف ساخته شده است

چراغ سنسوردار چیست

انواع سنسور حرکتی:

۱- سنسور حرکتی ۱۴۰ درجه توکار:
این سنسورها به شکل مربعی هستند و فقط در حالت افقی به اندازه ۱۴۰ درجه دید دارند در قوطی کلید و پریز نصب می شوند، کاربرد این سنسورها بیشتر در راه پله، راهرو، پارکینگ و به طور کلی فضاهایی که نیاز به محدوده آشکارسازی با قطر ۱۰ متر مربع می باشند و می توان آن را جایگزین کلید تک پل نمود.

۲- سنسور حرکتی ۱۸۰ درجه دیواری:
این سنسورها روی دیوار نصب می شوند و قدرت دید آن ها ۱۸۰ درجه است، این سنسورها در محیط های باز و محوطه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
با استفاده از سنسورهای دیواری می توان روشنایی محیط را به صورت هوشمند کنترل نمود؛این نوع سنسور برای راه پله، راهرو، پارکینگ و به طور کلی فضاهایی که نیاز به محدوده ی آشکارسازی با قطر ۱۲ متر مربع در ارتفاع نصب 4 متر می باشد مناسب است.

۳- سنسور حرکتی ۳۶۰ درجه سقفی روکار:
این نوع سنسورها دایره ای شکل هستند و در زاویه ۳۶۰ درجه عمل می کنند، محل نصب این نوع سنسورها زیر سقف است و معمولا بعد از درب ورودی نصب می شوند؛ تا به محض این که شخص از در وارد شد سنسور عمل کند و لامپ ها روشن شود.
کاربرد این نوع سنسورها در راه پله ها و پارکینگ ها است قدرت دریافت حرکت در این سنسورها نیز از ۲.۵ متر تا ۱۲ متر است و بیشترین کاربرد را در بین انواع سنسورها دارد.

۴- سنسور حرکتی ۳۶۰ درجه سقفی توکار:
این سنسور به جای یکی از هالوژن ها در زیر سقف نصب می شود، به عبارتی باید زیر سقف قوطی هالوژن باشد تا بتوانیم از این نوع هالوژن استفاده کنیم.

این نوع سنسورها بر روی سقف و به صورت توکار نصب می شوند و تحت زاویه ۳۶۰ قدرت دید متحرک را دارد. همچنین بازه زمانی برای روشن و خاموش شدن این سنسور سقفی را می توان بین ۵ ثانیه تا ۱۵ دقیقه تنظیم نمود.
این نوع سنسور برای راه پله، راهرو، پارکینگ و به طور کلی فضاهایی که نیاز به محدوده آشکار سازی با قطر ۶ متر مربع می باشد مناسب است.

سنسور حرکتی ۱۴۰ درجه توکار

چراغ های سنسوردار می توانند در مدل ها و اشکال مختلفی تولید شوند:

۱- چراغ با سنسور توکار: وسط قاب این چراغ ها یک سنسور ۳۶۰ درجه قرار گرفته است و در نتیجه نیازی به خرید سنسور جداگانه نیست. از این چراغ ها اغلب در راه پله ها استفاده می شود تا به واسطه آنها بتوان تمام محیط را پوشش داد.
۲- چراغ با سنسور روکار: برای راه اندازی این چراغ ها به یک سنسور خارجی نیاز داریم. این سنسورها انواع مختلفی دارند و بسته به موقعیتی که قرار دارند انتخاب می شوند.

طریقه نصب چراغ سنسوردار

چراغ های سنسوردار سقفی و دیواری هر دو به یک صورت نصب می شوند. نصب این تجهیزات کار دشواری نیست و طی چند مرحله انجام می شود:
مرحله اول: در اولین مرحله برای نصب انواع چراغ، به سراغ کنتور بروید و جریان برق را بررسی کنید. برای اینکه در هنگام نصب، خطر برق گرفتگی تهدیدتان نکند، بهتر است جریان برق راقطع کنید.

مرحله دوم: اگر در محل مورد نظرتان چراغ دیگری وجود دارد، به کمک پیچ گوشتی فازمتر آن را باز کنید.

مرحله سوم: اگر سقف مورد نظر از جنس آکوستیو و یا رابیتس است، نمی توانید از رولپلاک استفاده کنید. زیرا پشت سقف های رابیتس خالی است و سقف آکوستیو هم بسیار نرم است. به همین دلیل بهتر است از پیچ ام دی اف سه سانتی و یا چهارسانتی استفاده کنید.

مرحله چهارم: در این مرحله باید اتصالات چراغ سقفی را از هم جدا کنید. برای این کار ابتدا پیچ نگهدارنده لنز و طلق یا شیشه را که در مرکز چراغ سقفی قرار دارد، چرخانده و سپس پوشش رویی را بردارید.

مرحله پنجم: برخی از چراغ های سقفی لامپ سرخود هستند. این چراغ ها می توانند از نوع چراغ سقفی سنسور دار ال ای دی و اس ام دی باشند. برخی دیگر از آن ها نیز دارای دو سرپیچ هستند که لامپ دلخواه بر روی آن ها نصب می شود.

توجه:پیشنهاد می شود از لامپ های رشته ای در این چراغ ها استفاده نکنید زیرا حرات زیادی از خود تولید می کنند و به بدنه، سرپیچ و سنسور لامپ صدمه وارد می شود.

مرحله ششم: اگر چراغ سقفی شما دارای سنسور توکار باشد، اغلب یک ولوم قرار گرفته است. به کمک این درجه می توانید مدت زمان روشن بودن چراغ را تنظیم کنید.

همچنین اگر سنسور مجهز به فتوسل باشد، می توان زمان روشن شدن چراغ را نیز تنظیم کرد. برای صرفه جویی در مصرف برق بهتر است چراغ را به گونه ای تنظیم کنید که تنها در شب روشن شود.

مرحله هفتم: پس از اتمام مراحل بالا، باید چراغ های سقفی و دیواری در محلی که از پیش در نظر گرفته اید نصب شوند. دو سیم خارج شده از چراغ باید به سیم های خروجی متناظر از سقف یا دیوار بسته شوند. در این قسمت از چسب برق کمک بگیرید. چراغ را به کمک پیچ و مهره و دیگر متعلقات در مکان مورد نظر ثابت کنید.

مرحله هشتم: پس از نصب چراغ، ابتدا عملکرد چراغ را بررسی کنید. برای این کار می توانید دست خود را روی سنسور نگه دارید تا چراغ تحرکی احساس نکند و خاموش شود. پس از خاموش شدن، دست خود را بردارید و کمی تکان دهید. اگر چراغ روشن شد، نصب به درستی صورت گرفته است.

مرحله نهایی: حباب را روی چراغ قرار دهید و سرپیچ آن را ببندی

تنظیم کردن حساسیت در سنسور حرکتی:

معمولا همه سنسورها دارای ۳ ولوم برای تنظیم کردن حساسیت هستند که می توانید با چرخاندن آن ها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور را بسته به نیازتان تنظیم کنید:

Time: این ولوم برای تنظیم زمان است؛ یعنی وقتی سنسور روشن شد پس از گذشت چه مدتی سنسور قطع کند و لامپ خاموش شود. با چرخاندن ولوم زمان به سمت علامت مثبت باعث می شود که بعد از تحریک شدن سنسورها، لامپ ها مدت زمان بیشتری روشن بمانند.

Lux: این ولوم برای حساسیت نوری سنسور است و اگر به سمت منفی (یا شکل ماه) بچرخانیم فقط در طول شب روشن می شود، و اگر کسی در طول روز این سنسورها را تحریک کند، لامپ ها روشن نشوند.

Sens: برای حساسیت عبور اجسام است به این صورت که اگر ولوم آن را کم کنیم اگر جسم کوچکی از جلوی این سنسور عبور کرد، سنسور وصل نشود.(شاید این گزینه در برخی سنسور ها موجود نباشد)

انواع چراغ سنسور‌دار
بزودی...

دیدگاهتان را بنویسید

به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد