به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد

منوی دسته بندی

سبد خرید شما خالی است.

تفاوت سیم و کابل چیست

سیم و کابل دو ابزار برای حمل جریان الکتریکی به شمار می آیند و نقش مهمی در برق رسانی و صنایع را ایفا می کنند. امروز در این مطلب قصد داریم به تفاوت سیم و کابل بپردازیم، اگر می خواهید بدانید که تفاوت سیم و کابل چیست، در ادامه با ما همراه باشید.

اما قبل از هر چیز بهتر است بدانید که کابل، از یک یا چند رشته سیم ایجاد شده است، یعنی به عبارتی می‌توانیم بگوییم که سیم ها جزئی از کابل به شمار می آیند. برای دانستن تفاوت بین سیم و کابل، شناخت انواع سیم برق و همچنین شناخت انواع کابل برق، قصد داریم به صورت جداگانه هریک از آنها را معرفی کرده و به آنها بپردازیم.

سیم برق

هنگامی که می خواهیم انرژی الکتریکی را انتقال دهیم، باید از سیم برق استفاده کنیم. زیرا انرژی الکتریکی بدون انتقال مفهومی ندارد و عملا خاصیتی نیز نخواهد داشت. سیم از جنس فلز و معمولاً مس می باشد، که به صورت رشته های نازک انرژی الکتریکی را انتقال می دهد. اما علاوه بر این کاربرد، از سیم برای انتقال دیتا و همچنین ایجاد اتصالات در مدار های الکترونیکی نیز استفاده می گردد.

اجزای تشکیل دهنده سیم

یک سیم از اجزایی مانند یک لایه هادی مسی و یا آلومینیومی و یک لایه عایق (pvc) تشکیل شده است. قسمت هادی نیز ۲ نوع می باشد، که هادی مسی رسانای بالاتر و هدایت بیشتری نسبت به هادی آلومینیوم دارد، اما از لحاظ قیمت هادی مسی گران تر است.

کابل چیست

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم یک کابل از دو یا چند سیم تشکیل می شود، که به شکل بافته شده به همدیگر متصل شده اند و این سیم ها در کنار هم تشکیل یک کابل را میدهند. اما کاربرد کابل در هر یک از صنایع مختلف است، مثلاً در مهندسی برق، از کابل جهت انتقال برق و جریان الکتریکی استفاده می شود. این در حالی است که در مهندسی مکانیک از کابل می توان برای حمل اجسام سنگین نیز استفاده کرد.

تفاوت سیم و کابل چیست

در بالا نیز اشاره کردیم جهت محافظت از قسمت هادی سیم و کابل و جلوگیری از برق گرفتگی و نشتی، یک عایق روی آن کشیده شده است و ساختار سیم را تشکیل میدهد. اما اگرا بعدا به اسکرین، شیلد و آرمور احتیاج داشتیم، یا نیاز داشتیم که چند رشته سیم را روی هم قرار بدهیم، میتوانیم از لایه دیگری به نام ژاکت، یا غلاف بیرونی استفاده کنیم. این لایه بر روی سایر لایه‌ها قرار گرفته و ساختار کابل را تشکیل میدهد.

انواع سیم و کابل صنعتی

در ادامه قصد داریم شما را با دسته بندی های مختلف سیم و کابل صنعتی آشنا کنیم، این دسته بندی ها بر حسب مقدار جریان عبوری و قطر سیم و کابل، انجام می شود. با ما همراه باشید.

انواع سیم

سیم ها با توجه با نیازهای متنوع و مختلف صنایع و مصارف دیگر، در انواع و طرح های مختلف تولید شده و در دسترس قرار می گیرد. تفاوتهای موجود در انواع سیم ها، کمک می کند که بتوانیم جریان الکتریکی متفاوت را با توجه به فاصله مشخصی که نیازداریم، عبور بدهیم. در ادامه به انواع سیم ها میپردازیم.

 • سیم افشان

سیم های افشان انعطاف بالایی دارند و برای استفاده در برق کشی ساختمان ها بسیار مناسب می باشند، این دسته از سیم ها از هادی مسی نازک تشکیل شده است.

 • سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان از لحاظ ساختار بسیار به سیم های افشان مشابه است، اما تعداد رشته های کمتری دارد، قطر آن بیشتر بوده و انعطاف آن نیز کمتر می باشد.

 • سیم نایلون

این سیم میتواند برای کاربرد های روکار مورد استفاده قرار گیرد، و به دلیل اینکه نیازی به عبور دادن جریان های الکتریکی صنعتی وجود ندارد، در ساختمان و خانه کاربرد دارد.

.

نوعی سیم نایلون
 • سیم مفتولی

در سیم مفتول، هادی ها به شکل مفتول هستند، انعطاف بالایی به سیم داده و استفاده از این نوع سیم ها برای تابلوهای برق بسیار رایج است.

 • سیم کواکسیال

بیشترین استفاده و کاربرد سیم کواکسیال برای آنتن ساختمان و همچنین رابط تلویزیون کاربرد دارد، ظاهر این سیم بیشتر شبیه به کابل می باشد و در سیم های کواکسیال از لایه های حفاظتی برای حذف نویز و بالا بردن کیفیت تصویر و صوت استفاده می شود.

 • سیم ارت

یکی از ویژگی‌های سیم ارت این است که مقاومت اهمی پایینی دارد، زیرا خلوص مس آن بسیار بالا می باشد. از سیم ارت بیشتر برای اتصال وسایل و تجهیزات به سیستم ارتینگ استفاده می شود

انواع کابل

با مطالعه این قسمت می توانیم به طور کامل به تفاوت سیم و کابل پی ببریم و در شناخت تفاوتهای آن کمتر دچار تردید شویم. در ادامه به انواع مختلف کابل می پردازیم.

 • کابل مفتول

کابل مفتول برای مصارف صنعتی بسیار مناسب است  زیرا انعطاف پذیری مناسبی داشته و از ساختار بسیار مناسبی برای این مصارف برخوردار است.

 

 • کابل تک رشته

یکی از ویژگی های کابل های تک رشته داشتن مقاومت بالا در برابر فشارهای فیزیکی می باشد، بنابراین این دلیل باعث می شود که استفاده از آن بسیار رایج تر از سیم های تک رشته در مدارات باشد.

 

 • کابل چند رشته

هنگامی که عملیات کابل کشی بسیار وسیع تر هست  می توانیم از کابل چند رشته استفاده کنیم، زیرا تعداد رشته های فراوان آن، توانایی پاسخگویی به طیف وسیع عملیات کابل کشی را خواهد داد. در پروژه‌های دارای تنش های فیزیکی کم، می توان از این کابل استفاده کرد.

 • کابل زره دار

استفاده از کابل زره دار باعث می شود صدمات فیزیکی و مکانیکی کاهش یافته، زیرا در تولید این کابل از یک لایه اضافی از جنس گالوانیزه، آلومینیوم و فولاد استفاده می شود. کابلهای فشار قوی، ابزار دقیق، نویزگیر و فرمان نیز از دیگر انواع کابل ها به شمار می آید.

تفاوت سیم و کابل
نمونه کابل زره دار

نکات مهم در نگهداری انواع سیم و کابل

 • باید توجه کنیم که همه سیم ها و کابل ها دارای بسته های ایمنی و پلاریزه باشند.
 • سیم ها و کابل های آسیب دیده یا پاره شده باید تعویض شوند.
 • سیم ها و کابل ها را در مکانهایی که به راحتی می توان آن ها را دستکاری کرد قرار ندهید.
 • همیشه سیم ها و کابل ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید، یا حتی الامکان از کمک های مقاوم در برابر شعله و آتش سوزی استفاده کنید.
انواع سیم وکابل
کلیک نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد