به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد

منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

سیم و کابل ساختمانی

امروزه سیم و کابلهای ساختمانی جزو تجهیزات ضروری در صنعت ساختمانی هستند. همانطور که میدانیم از انواع سیم و کابل به منظور انتقال جریان الکتریسیته به نقاط مختلف یک ساختمان استفاده میشود از این رو شناخت و آشنایی با سیم و کابلهای ساختمانی میتواند کمک زیادی به ما در انتخاب بهترین سیم و کابلهای ساختمانی کند و از هزینه های اضافی جلوگیری کند. دراین مقاله به بررسی سیم و کابلهای ساختمانی خواهیم پرداخت و با نکات مهم برای خرید سیم و کابلهای ساختمانی آشنا خواهیم‌شد.

انواع سیم و کابل ساختمانی

انتخاب سیم و کابل مناسب یکی از اصول بسیار مهم در سیمکشی ساختمانها است. با توجه به اینکه انتقال صحیح جریان برق درساختمان به کیفیت سیم و کابل وابسته است پس هنگام خرید میبایست اصول اولیه انتخاب سیم کابل مناسب را بدانید تا از بروز حوادث پرخطری که در سیستمهای انتقال برق وجود دارد جلوگیری کنید.

سیم و کابل برق ساختمانی، دو مفهوم کاملاً متفاوت دارند به نحوی که سیم از یک هادی الکتریکی منفرد ساخته شده است، اما کابل متشکل از یک گروه(دسته)از سیمهای چندگانه است که درون یک پوسته قرار گرفتهاند. از سیم و کابل برای مصارف مختلفی استفاده میشود و تقریباً تمامی دستگاهها انرژی خود را از طریق برق تأمین میکنند. شرکت آذر سیم سامان یکی از برترین شرکتهای فعال در زمینه تولید سیم و کابل ساختمانی است که با تولید محصوالت بسیار باکیفیت بخش زیادی از نیازهای صنعت ساختمانسازی را رفع میکند.

سیم برق ساختمانی چیست

سیم برق ساختمانی، یکی از محصولات مهم و کاربردی در صنعت ساختمان‌سازی است که وظیفه هدایت و انتقال جریان الکتریسیته را به دستگاه‌ها و نقاط مختلف بر عهده دارد که این انتقال جریان توسط بخشهای تشکیل‌دهنده سیم صورت میگیرد. یک سیم برق از بخشهای مختلفی از قبیل هادی، حفاظ، عایق، زره فلزی، روکش جداکننده، پوشش میانی و روکش نهایی تشکیل شده است.در این بین قسمت هادی مهمترین بخش سیم است که از جنسهای مختلفی مانند مس، آلومینیوم و آلیاژمس ساخته میشود.

تاریخچه صنعت سیم و کابل در ایران

بر اساس گزارشها و مستندات موجود شاید بتوان گفت که سیم و کابل‌ها اولین‌بار توسط امین‌الضرب در سال ۱۲۸۲ وارد ایران شد.در سالهای ابتدایی بهره‌برداری از انرژی برق، سیمهای روکش‌دار به وسیله مقرهای کوچک و قرقره مانندی بر روی دیوارها و سقف‌منازل نصب میشدند، سپس در پی بهره‌گیری و استفاده از انرژی برق جهت راه‌اندازی موتورهای برقی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها،استفاده از سیم و کابلهای پیشرفته‌تر آغاز شد. وشرکت آذرسیم‌سامان هم جز اولین و باکیفیت ترین شرکت های تولید‌کننده سیم در ایران میباشد 

انواع سیم و کابل برق در ساختمان

به طور کلی سیم‌های برق ساختمانی از نظر نوع ساختار درونی به سه دسته اصلی سیم مفتولی، سیم افشان و سیم نیمه افشان تقسیم میشوند.

1.سیم برق مفتولی: سیم برق مفتولی یکی از مهم‌ترین سیم‌های برق است که از یک هسته جامد با عایق پلاستیکی ساخته شده است و به آن سیم خشک نیز گفته میشود. سیم مفتولی درسیم‌کشی توزیع‌کننده‌های برق و تابلوها استفاده میشود. ولتاژ اسمی سیم‌های مفتولی ۴۵۰-۷۵۰ ولت است از این رو برای جریان‌های برقی با سطح مقاطع ۵.۱ تا ۲۴۰ میلی‌متر مربع ساخته میشوند.

2.سیم برق افشان: سیم برق افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم‌های برق است که از چند رشته سیم نازک که با هم یک هادی
را تشکیل میدهد ساخته شده است. این نوع سیم از انعطاف بالایی برخوردار است. علاوه بر این به دلیل انعطاف‌پذیری بالای سیم برق افشان، عبور آن از لوله‌ها نیز آسان‌تر است.

3.سیم برق نیمه افشان: سیم‌های نیمه افشان ویژگی‌هایی مابین سیم‌های افشان و مفتولی را دارند.

انواع سیم و کابل

کابلهای ساختمانی چیست؟

کابل برق ساختمانی از کنار هم قرارگرفتن یک یا چند سیم به کمک یک لایه عایق تشکیل میشوند. امروزه در صنعت برق بخش بزرگی از توزیع انرژی، از طریق کابلهای برق انجام میگیرد. کابلهای برق از دو بخش هادی و عایق ساخته شده است. بر همین اساس بر اساس نوع و کاربردی که دارند به شکلهای گوناگون و در دسته بندی‌های مختلفی در بازار یافت میشود. که یکی از از این شرکت ها میتوان به آذرسیم سامان اشاره کرد.

نکات مهم خرید سیم و کابل ساختمانی

سیم و کابل کاربردهای فراوانی در صنایع و حوزههای مختلف دارند از این رو میبایست هنگام خرید آن ها نکات ایمنی و استانداردهای لازم را در نظر بگیرید. چرا که انتخاب و خرید سیم و کابل غیر استاندارد میتواند در آینده باعث بروز مشکالت و خسارتهای زیادی شود. یکی از موارد مهمی که هنگام خرید سیم و کابل باید به آن توجه داشت جنس هادی بکار رفته در آنهاست که بهتر است از جنس مس باشد. مورد بعدی این است که نباید هیچگونه برجستگی یا تورفتگی در سطوح آن ها باشد.

علاوه بر این باید توجه داشت که سیم و کابل را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر تهیه کرد.

سیم و کابل ساختمانی

پیشنهاد ما

کالای برق بابایی یکی از فروشگاه‌های برتر در زمینه فروش ابزارآلات و تجهیزات ساختمانی است که محصولاتی بسیار باکیفیت را به مشتریان خود ارائه میدهد.

سیم و کابلی که توسط کالای برق بابایی به فروش میرسد جز بهترین تولیدی‌های ایران و ازشرکت آذرسیم‌سامان است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.هادی سیم وکابل های این شرکت از جنس مس میباشد و روکش سیم ها از بهترین نوع خود است کیفیت را براحتی میتوان با محصولات این فروشگاه حس کرد.

انواع سیم وکابل ساختمانی
بزن بریم!

دیدگاهتان را بنویسید

به اطلاع شما عزیزان می‌رسانیم که امکان خرید محصول از سایت تا اطلاع ثانوی غیر فعال می باشد